Reklama
menuvideotvomenuartykulymenugaleriamenulogo2menureklamaonasmenu 20lat
Strona główna Artykuły Aktualności Inkubator Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli już może w 2019 roku?

Inkubator Inicjatyw Społecznych w Zduńskiej Woli już może w 2019 roku?

Laska38_5Marszałek Województwa Łódzkiego Witold Stępień przekazał wiceprezydent Zduńskiej Woli Beacie Turlakiewicz umowę na dofinansowanie przebudowy kamienicy przy ul. Łaskiej 38 i sąsiadującego z nią parkingu przy Łaskiej pod numerem 40.

 

Ta przestrzeń w centrum miasta zyska już za niespełna dwa lata zupełnie nową estetykę i nowe funkcje społeczne. Ma tam powstać Inkubator Inicjatyw Społecznych. Jednocześnie uda się zachować ważny fragment dziedzictwa historycznego Zduńskiej Woli - zabytkowy dom postawiony w stylu domów tkaczy. Spotkanie odbyło się w symbolicznym dniu 192. urodzin Zduńskiej Woli. Wszystko wskazuje zatem na to, że w zabytkowej kamienicy przy ulicy Łaskiej 38 powstanie Inkubator Inicjatyw Społecznych - miejsce ważne dla działalności zduńskowolskich stowarzyszeń i organizacji pozarządowych, a na Łaskiej 40 pojawi się nowy budynek handlowy dla kwiaciarek, zaś cały parking zostanie gruntownie zmodernizowany. Obecnie ten parking to zjazd kamperów i budek, które szpecą centrum Zduńskiej Woli.

Marszałek Witold Stępień gratulował Zduńskiej Woli dobrego pomysłu i wysoko ocenionego wniosku o dofinansowanie na rewitalizację tej części miasta. W spotkaniu zorganizowanym na Łaskiej 38 wzięli również udział Zenobia Radwańska - zduńskowolanka, społeczniczka, która najgłośniej mówiła o potrzebie zachowania i rewitalizacji tego historycznego domu, a także Gabriela Górska ze stowarzyszenia Tworzywo i Martyna Chwiałkowska-Fogel ze zduńskowolskiego Klubu Kangura. To stowarzyszenia właśnie dały pomysł na nowe funkcje dla tego obiektu, na zorganizowanie tu przestrzeni dla organizacji działających społecznie na rzecz zduńskowolan, czyli Inkubatora Inicjatyw Społecznych. Dom przy ul. Łaskiej 38 pochodzi z początków XX wieku. Mieszkał tu jeden ze współwłaścicieli największej zduńskowolskiej fabryki tekstylnej z przełomu XIX i XX wieku - fabryki Rozena, Wiślickiego i Gecowa. Tu właśnie mieszkała rodzina tego ostatniego. Dom bezpośrednio przylegał do ówczesnych zabudowań fabrycznych. Jest postawiony z cegły, ale w stylu tak charakterystycznych dla Zduńskiej Woli drewnianych domów tkaczy. Jest jednym z ostatnich tego typu zabudowań w mieście. Dlatego tak ważna jest jego rewitalizacja.

Całkowita wartość projektu odnowy kamienicy i jej okolic to 2 mln 419 tys. 410 zł. Dofinansowanie z Regionalnego Programu Operacyjnego Województwa Łódzkiego na lata 2014-2020, z pieniędzy na projekty rewitalizacyjne wyniesie 1 mln 262 tys/ 396 zł. Inwestycja przewidziana jest na lata 2018-2019. IIS ma być oddany mieszkańcom w 2019 roku. Jak już wcześniej zapowiadano, organizacje, które znajda tam siedzibę, będą mogły korzystać z kubatury na uprzywilejowanych warunkach,. Nawet za przysłowiową złotówkę.

KaMi S

Fot.: zdunskawola.pl, Jack

Podobne:

FORM_HEADER

FORM_CAPTCHA
FORM_CAPTCHA_REFRESH

Reklama

Najnowsze

Top 10 (ostatnie 30 dni)

Reklama

Zaloguj

Reklama
Reklama

 

partnerzybar2

tubadzin150wartmilk150

 
 
stat4u